Střelba na Filozofické fakultě UK v Praze

21.12.2023

Hodně síly k překonání toho jediného, co nemůžeme nikdy změnit. Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který s Vámi v tuto bolestnou chvíli cítíme. Upřímnou soustrast 

 

Dnes při cestě z Mladé Boleslavi jsme byly šokováni událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a těžko se nám hledají slova. Jménem organizace vyjadřujeme hlubokou soustrast všem příbuzným a známým tohoto šíleného činu, který naše republika ve své historii ještě nezažila. Je hrozné, kolik nevinných životů bylo zmařeno. 


Policie dnes odpoledne vyhlásila pátrání po 24 letém Davidu K., kterého spojovala s případem násilného úmrtí v jednom z rodinných domů v obci Hostouň na Kladensku. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že obětí je otec výše zmiňovaného mladíka. Následně vyšlo najevo, že hledaný muž je šíleným střelcem z Filozofické fakulty UK v Praze. Jeho běsnění si vyžádalo zhruba 15 nevinných lidských životů a na tři desítky raněných. David K. absolvoval bakalářský obor historie - evropská studia a následně pokračoval v navazujícím magisterském studiu historie. Zaměřoval se na dějiny Polska. Šílený střelec je po smrti

Útočník měl registrováno větší množství zbraní. Nyní policie bude zkoumat, zda některá z nich nebyla použita ke střelbě v Klánovickém lese.


Minutu po minutě: Jak policie zasahovala proti střelci v Praze

12:20 - Policie dostává informaci, že v obci Hostouň na Kladensku zmizel muž, který se svěřil, že si chce vzít život. Odjel prý do Prahy.

12:45 - Policie dostává informaci, že v téže obci byl nalezen mrtvý muž. Zjistila, že jde o otce zmíněného mladíka. "Rychle jsme zjistili, že jde o studenta filozofické fakulty a v objektu v Celetné ulici v Praze má mít ve 14 hodin přednášku. Přejeli jsme do tohoto objektu," popsal Vondrášek.

14:22 - Policie ukončila evakuaci budovy, muž nebyl nalezen a stále se po něm pátralo.

14:59 - Policie dostala první informaci o střelbě v budově filozofické fakulty na Palachově náměstí. Policejní jednotky byly na místě v řádu minut, zásahová jednotka do 12 minut.

15:20 - Od zásahové jednotky přišla informace, že na ochozu budovy na Palachově náměstí se nachází bezvládné tělo střelce. Muž byl zastřelen. Policie šetří, zda se zastřelil, nebo ho trefil jeden ze střílejících policistů. Zásah v budově filozofické fakulty stále probíhá.

Čtyřiadvacetiletý David Kozák zastřelil podle Vondráška nejméně 15 lidí, dalších nejméně 24 zranil.

Zdroj: Novinky.cz (https://www.novinky.cz/clanek/krimi-minutu-po-minute-jak-policie-zasahovala-proti-strelci-v-praze-40455108)

Aktualizace: 22.12.2023 12:10 hod., zdroj: FB stránka Ze života IZS

Plk. Vojtěch Motyka uvedl, že celá událost začala v okrese Kladno ve 12:26, kdy volá na linku 158 svědkyně, kdy ji muž napsal sebevražednou SMS. Na místo okamžitě vyráží hlídky policie, HZS i ZZS. 12:42 je přidán poznatek, že podezřelá osoba, má jet do Prahy. 12:47 hlídka na místě bydliště útočníka oznamuje nález mrtvého muže. V následujících minutách je přidán poznatek, že v domě je nalezeno něco, co připomíná nástražné výbušné zařízení. Ve 13:15 je vyhlášeno pátrání po podezřelém muži. Ve 13:27 vychází požadavek ze SČK do Prahy, aby policisté provedli prohlídku jedné budovy FF UK. 13:49 mají policisté poznatek, kdy by se podezřelá osoba mohla nacházet v budově na ulici Celetná. Míří tam okamžitě velké množství hlídek PČR. 14:22 začíná vyklízení objektu. Ve 14:59 přichází informace o střelbě v budově FF UK v ulici Jana Palacha. 15:15 je předán poznatek, že se pachatel se pohybuje na střeše. 15:20 je předána informace o tom, že pachatel zemřel.