Co dělat při nálezu použité stříkačky
Objevíte-li někde pohozenou použitou injekční jehlu nebo stříkačku, zásadně se jí nedotýkejte a nález okamžitě oznamte Městské policii Česká Lípa na čísle: 156 nebo Policii ČR na lince tísňového volání 158, jenž zabezpečí jejich bezpečnou likvidaci.
S použitými injekčními jehlami a stříkačkami se manipuluje pouze pomocí vhodného nástroje, např. pinzety nebo kleští, a poté se ukládají do pevného obalu s uzávěrem.
Použité injekční jehly a stříkačky se likvidují jako nebezpečný infekční odpad a neměly by se dostat na volně přístupná prostranství.
Při poranění hrozí přenos infekčních chorob, z nichž nejzávažnější je virus HIV způsobující AIDS či Hepatitida C, jejichž léčba je dlouhodobá a velmi nákladná. Při poranění o takovou jehlu je riziko přenosu malé, ale existuje.
Pokud však z jakéhokoliv důvodu budete chtít sběr provést osobně, je vhodné dodržovat následující základní bezpečnostní a hygienická pravidla:
1) Nedotýkejte se přímo injekční stříkačky, pro sběr využijte jako ochranu ruky např. gumové rukavice, pokusit se nalézt igelitový pytlík a použít jej místo nich nebo alespoň papírový kapesník, spadlý list.
2) Při sběru se nedotýkejte jehly, natož pak jejího hrotu, pozor na případné ostré hrany zlomené stříkačky, nejlépe uchopte stříkačku za střed plastového pístu.
3) Pokud možno vložte stříkačku do plastové lahve či do nápojové plechovky (vždy hrotem dolů) a sešlápněte je, ne do plastikové tašky či sáčku – mohly by se propíchnout. Následně vhoďte do popelnice se směsným odpadem. Pokud vhodíte stříkačku přímo do popelnice, vzniká riziko poranění těch, kteří s odpadem dále pracují.
4) Vždy raději volte možnost zavolat odborníky, kteří jsou vybaveni přenosnými kontejnery na infekční odpad, hygienickými rukavicemi a dezinfikačními přípravky. Přenosné kontejnery jsou následně bezpečně likvidovány.
5) Je nezbytně nutné poučit děti, že nesmí objevené použité stříkačky brát do ruky, ale aby tuto skutečnost oznámily někomu staršímu nebo dospělému, který se postará o odklizení. S použitými stříkačkami si nikdy nehraj a nedovol to dětem!!!
Kam se dávají použité jehly?
Jelikož jehly a stříkačky považujeme za nebezpečný odpad, patří mimo jiné na místo, kde je tento odpad shromažďován. To určuje každá obec zvlášť, ale v naprosté většině případů se jedná o sběrné dvory
K-Centrum Česká Lípa, Hálkova 1794, 470 01 Česká Lípa 1, Otevřeno: Po - Pá 8:00 - 16:30, Telefon: 487 831 545
Kontaktní centrum Česká Lípa
Kontaktní centrum v České Lípě je jediné, nezastupitelné zařízení tohoto druhu na Českolipsku. Patří do sítě nízkoprahových zařízení poskytujících ambulantní služby osobám ohroženým závislostí na návykových látkách včetně alkoholu.
K-centrum je od 1. 10. 2010 součástí organizace Most k naději. Je registrovanou sociální službou a je držitelem platného Certifikátu odborné způsobilosti Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.
Poslání
K-centrum Česká Lípa poskytuje ambulantní formou sociální a adiktologické služby uživatelům návykových látek (včetně alkoholu) a patologickým hráčům, dále pak osobám na počátku abstinence a rodinným příslušníkům či jiným blízkým osobám závislých. Svými činnostmi se snaží motivovat své klienty k takovému způsobu chování, které vede k minimalizaci zdravotních a sociálních rizik vzniklých v důsledku užívání návykových látek a ke změně životního stylu s výhledem k abstinenci. Rodinné příslušníky a další blízké osoby podporuje ve zvládání zátěžových situací, kterým jsou vystavováni v důsledku závislostního chování blízkého člověka. Svou činností současně přispívá k ochraně veřejného zdraví.
Cíle služby
Intervence v oblasti snižování a minimalizace rizik (Harm Reduction) jsou zaměřeny na snižování nepříznivých zdravotních a sociálních důsledků užívání drog pro společnost a samotné uživatele, kteří drogy aktuálně užívají:
- snížení rizik negativních zdravotních (somatických a psychických) důsledků - zejména se jedná o výskyt předávkování, infekčních nemocí a další somatické a psychiatrické komorbidity
- snížení rizik negativních sociálních důsledků - zejména se jedná o nezaměstnanost, problémy v rodinném a sociálním životě a/nebo páchání trestní činnosti
- snížení míry užívání drog a udržení a posilování motivace k návratu k životnímu stylu směrem k abstinenci
- Navázat kontakt se zájemcem o služby a omezit tak počet latentních (skrytých) uživatelů návykových látek v dané lokalitě.
- Motivovat klienty k využívání služeb zařízení (zejména prostřednictvím individuálních pohovorů, poskytováním informací, informováním o nabídce spektra služeb...) a tím cíleně působit na změny jejich sociálního statusu a eliminaci negativního dopadu závislostního chování.
- Informovat klienty o rizicích spojených s užíváním návykových látek a jejich předcházení, o možnostech léčby.
- Minimalizovat zdravotní rizika spojená s injekčním užíváním drog.
- Zvyšovat sociální status klientů (posilovat jejich schopnosti a dovednosti) a podporovat jejich sociální začlenění do komunity a celé společnosti prostřednictvím sociální práce (hájit jejich práva a oprávněné zájmy).
- Monitorovat výskyt hepatitid, HIV/AIDS a syfilis; působit preventivně v oblasti přenosu infekčních chorob a v případě potřeby podpořit klienty v zahájení včasné léčby.
- Pomoci klientům najít, posílit a udržet motivaci k dalšímu postupu v léčbě směrem k abstinenci.
- Podpořit rodinné příslušníky a jiné blízké osoby závislých ve zvládání zátěžových situací, kterým jsou vystavováni v důsledku závislostního chování blízkého člověka.
- Podílet se na ochraně veřejného zdraví a na zvýšení informovanosti veřejnosti o drogách a o tématech s nimi souvisejícími
Cílová skupina programu
Osoby starší 15-ti let
Primární skupina:
- Osoby experimentující či škodlivě užívající OPL, alkohol
- Osoby závislé na návykových látkách
- Osoby ohrožené patologickým hráčstvím
- Osoby od OPL abstinující
- Rodinní příslušníci, partneři a jiné blízké osoby klientů
Sekundární cílová skupina:
- Žáci ZŠ a studenti SOU, SŠ, VOŠ, VŠ - besedy na školách
- Odborná i laická veřejnost
Poskytované služby
- Výměnný program (výměna použitého injekčního materiálu za sterilní, součástí je HR materiál – dez. čtverce, cotton filtr, Aqua, kondom, alobal). Možnost poskytnutí mastí.
- Poradenství – individuální, sociální, zdravotní, při zprostředkování a nástupu do léčby, poradenství pro rodiče aj.
- Kompletní krizová intervence – telefonická, osobní, písemná
- Delegování klienta k další odborné pomoci
- Testování screeningovými testy na přítomnost protilátek HIV, hepatitidy C, B a syfilis – bezplatně, anonymně. Klientům poskytujeme před a po testové poradenství. Spolupracujeme s IKEM ohledně léčby HCV.
- Testování na přítomnost OPL z moči (omamných psychotropních látek) – testování je založeno na svobodné vůli a souhlasu klienta
- Těhotenské testy
- Služby kontaktní místnosti
- Hygienický servis
- Potravinový servis a možnost potravinové pomoci z Potravinové banky LK.
- Asistenční služby
- Základní zdravotní ošetření
- Informační servis
- Besedy na školách
- Možnost OPP pro odsouzené
Principy práce
Respektování individuálních potřeb a svobodné volby klienta
Nízkoprahovost
Diskrétnost
Bezplatnost
Ochrana práv klienta
Flexibilita
Kapacita služby
Individuální kapacita - maximálně 3 klienti v jednom okamžiku.
Skupinová kapacita - maximálně 10 klientů v jednom okamžiku v kontaktní místnosti.
Otevírací doba K-centra
Pondělí až pátek: 8:00 - 12:00 hod. a 12:30 - 16:30 hod.
Kontakty
Telefon: 487 831 545, 724 246 771
E-mail: kc.ceskalipa@mostknadeji.cz
Vedoucí projektu: Vladimíra Zaspalová
Telefon: 724 246 771
E-mail: vedouci.kccl@mostknadeji.cz
Facebook: K-centrum Česká Lípa