Víte, kdo je to First Responder? Je to člověk, který může vám či vašim blízkým zachránit život. Díky nové mobilní aplikaci může být na místě ještě dřív než záchranná služba a účinně pomoci. Jsou oblasti, kam se záchranka zkrátka nedostane včas a v některých případech - například při srdeční zástavě - jde o minuty. Pak může dobrovolník - First Responder - zachránit život. O případu se dozví díky speciální aplikaci. Tu nyní začala využívat královéhradecká záchranka.

First Responderem se může stát kdokoli, kdo projde školením. S novinkou přišla Záchranná služba Královéhradeckého kraje (ZZSKHK) spolu s jedním z mobilních operátorů. "Inspirovali jsme se v Izraeli. Díky aplikaci se může k pacientovi dostat první pomoc ještě před příjezdem posádky záchranné služby. Její dostupnost v Česku patří mezi nejlepší v Evropě. Při srdeční zástavě však hraje roli každá minuta," popisuje pro Hradecký deník Jiří Mašek, ředitel ZZS KHK.

First respondeři by byli užiteční hlavně ve složitěji přístupných oblastech - na venkově a na horách.

S novou službou, která má pomoci zachránit více lidských životů, přišla jako první v Česku Záchranná služba Královéhradeckého kraje. Proškolení dobrovolníci nebo záchranáři v civilu se po přihlášení do aplikace stávají předvojem posádky záchranné služby.

Záchranka aplikaci využívá od září roku 2016. "Aplikaci Kiss Sharp využívali pouze záchranáři, kteří nebyli v danou chvíli ve službě. Nyní jsme zapojili i dobrovolníky z řad veřejnosti. Musejí být vždy odborně proškoleni. V současné době za sebou máme několik kurzů a chceme s proškolováním pokračovat," prozradil ředitel ZZS KHK Jiří Mašek.

Postupně by v kraji mělo být nasazeno několik set záchranářů a to zejména na odlehlejších místech jako je venkov nebo horské oblasti.

Jak aplikace funguje?

K aktivaci systému stačí mobilní telefon s připojením k internetu a speciální aplikace. Ta automaticky vyhledává nejbližší aktivní First Respondery a upozorní je na zásah v jejich okolí. Pokud výzvu přijmou, aplikace je automaticky naviguje k pacientovi. O přijetí výzvy je zároveň informován dispečink.

Každý First Responder si v aplikaci může nastavit, jaké zdravotnické vybavení má aktuálně k dispozici a jaký způsob dopravy na místo události v danou chvíli volí. Tím zároveň sám definuje okruh, ve kterém jej systém na události upozorňuje.

Jednou z hlavních výhod tohoto systému je, že funguje sám a odesílá data, aniž by přidělával práci operátorům. Hradečtí záchranáři zaplatili za aplikaci a telefony zhruba tři miliony korun. Většinu peněz získali z dotace.

autor: Kralovéhradecký kraj


Co to znamená First Responder ?

Pojmem "First responder" obecně označujeme někoho (člověka, případně složku), kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby. Hovoříme tak o plánované první pomoci na vyžádání. Včasné zahájení základní neodkladné resuscitace a její správné provádění může mít rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků. Zejména v případech, kdy stav nemocného vyžaduje urgentní léčebný elektrický výboj (defibrilaci), má rychlost jeho podání pro přežití zcela zásadní význam. Pokud je defibrilace provedena do tří minut, udává se přežití přibližně v 73 % případů. S dalším prodloužením intervalu od vzniku srdeční zástavy do poskytnutí výboje, pak pravděpodobnost přežití významně klesá. Provádění defibrilace ještě v nedávné minulosti patřilo výhradně do rukou lékařů. Ti se ale mnohdy nemohou dostat k nemocnému natolik rychle, aby jejich léčebný zákrok mohl přijít v optimálním 


Projektové vybavení

Zásahový automobil Ford Mondeo combi, 2.2 TDCi, 129 kW                                150 000,-

Automatizovaný externí defibrilátor                                                                             40 000,-

Páteřní scoop rám                                                                                                            15 000,-