Co dělat, když má dítě průjem?


Příčiny

Nejčastěji virová, méně často bakteriální infekce, případně tzv. cestovatelský průjem (Jižní Amerika, Afrika vč. Egypta, Tuniska, Arabský poloostrov, Asie). Někdy to může být nevhodná skladba potravin nebo nesnášenlivost části stravy. Může být spojen s užíváním některých léčiv, např. antibiotik. Důvodem však může být i neinfekční chronický zánět střeva.

Řešení

První den je třeba soustředit se na zavodňování, obzvlášť je-li zároveň zvracení. Vhodným nápojem je slabší černý čaj, při závažném průběhu kombinovaný s iontovým nápojem (např. Kulíšek nebo Enhydrol), případně pro menší děti rehydratační roztok ORS 200 Hipp- všechny nápoje můžete kombinovat v 1 den, všechny jsou lépe přijímány studené až ledové. Nespoléhejte na to, že dítě bude samo a ochotně pít. Každých 5 minut mu dejte čajovou lžičku ledového nápoje do úst. Pokud dítě nezvrací můžete nabízet od věku, kdy již tyto potraviny i jinak zařazujete do jídelníčku, suchý rohlík nebo toastový chléb (nikoliv tmavý nebo celozrnný), případně suchary, mačkaný banán, strouhané jablko bez slupky, více rozvařené brambory, rýži a mrkev. Tyto nápoje a stravu podávejte tak dlouho dokud nebude stolice méně často a nezačne se zahušťovat z vodnaté alespoň do hustě kašovité formy. Trvání je individuální, nejčastěji 1-5 dní. Další den poté pak můžete přidat libové nejčastěji kuřecí prsní, případně krůtí, králičí nebo netučné rybí maso připravené na vodě a dále podáváte výše uvedenou stravu do doby než je stolice max. 2 x denně a již není vůbec řídká. Trvání obvykle 1-3 dny. V poslední fázi přidejte kvalitní bílý jogurt s přidanými aktivními jogurtovými bakteriemi (nikoliv mléko). Pokud se průjem nevrátí můžete postupně stravu a nápoje uvolňovat přidáváním jiných druhů potravin, jen smažené, vysokotučné výrobky masové a mléčné (všechny uzeniny, smetánky, tiramisu, omáčky apod) přidáváte až více než po týdnu od normalizace stolice. Jestliže se stolice zhorší v kterékoliv fázi uvolňování stravy, zpřísněte dietu o jeden krok zpět a po 2-3 dnech zkuste znovu uvolnit. Po celou dobu zavodňujte tak intenzivně, abyste udrželi frekvenci močení tak často, jak je obvyklé v době, kdy je dítě zdrávo. Pití je určitě důležitější než jídlo, dítě může první hodiny až dny jídlo odmítat, proto nabízejte, ale nenuťte jídlo, ale příjem tekutin musíte mít pod kontrolou! Kojené děti pokračují v kojení bez omezení. Nekojené děti, které dosud neznají nemléčné příkrmy, mohou dostat mrkvové nebo rýžové odvary na začátku samotné, později do odvaru připravíte běžnou mléčnou výživu, lze zakoupit i mléčnou výživu se sníženým obsahem laktosy. Základem je správné složení diety a nápojů, všechny léky mají pouze podpůrnou funkci, ale vlastní průjem nezastaví bez diety. Jestliže víte, že dítěti se řídká stolice opakuje po některé konkrétní potravině, nepodávejte ji. Alergologické vyšetřování má okrajový význam pokud funguje vynechání potraviny ze stravy, protože výtěžnost testů je omezená.

Upozornění

Často podávané piškoty, kokakolové nápoje, ale i vývarové masové polévky mohou průběh průjmu zhoršit díky vysokému obsahu cukrů nebo tuků, tedy je nepodávejte zejména na začátku (nemastné vývary v konečné fázi přísné diety můžete zkusit).

Podpůrné léky

K rychlejší regeneraci trávení a mírnému zkrácení průjmu můžete k dietě přidat probiotický přípravek (např. Enterol), ev. můžete přidat ještě Smectu nebo Sorbectu nebo Tasectan nebo Enterosgel, nebo případně živočišné uhlí, zvláště u závažnějšího průběhu průjmu. Enterosgel nebo živočišné uhlí pak je zejména vhodné při podezření na mírnou otravu z jídla. Probiotikum lze využít při léčbě antibiotiky (ne každé je účinné). Antibiotika jsou lékařem doporučena jen v případě vzácných komplikovaných průběhů potíží.

Prevence

Nevystavovat se riziku přenosu infekce přímým kontaktem s nemocným nebo jeho osobními předměty, zejména hračkami. Dodržovat zásady správného mytí rukou po použití WC pro dítě i pečující osobu, řádně umýt ruce před přípravou stravy pro dítě, dítěti pak umýt ruce před konzumací jídla. Dobře omýt nevařené potraviny před požitím, mimo domov upřednostňovat pití vody v balených lahvích, nepoužívat led do nápojů – toto platí zejména v zahraničí. Po použití veřejných WC (letiště, nádraží, dopravní prostředky, nákupní centra, kina, metro, apod.) nebo jízdě hromadnými dopravními prostředky či návštěvě veřejných prostor (nákupní centra, úřady, kina, apod) použijte desinfekční prostředek na ruce. V případě probíhajícího zvracení a průjmu v domácnosti pak použijte i desinfekční prostředky na povrchy a očistěte jimi vodovodní baterie, splachovadla, prkénko na toaletě, kliky u dveří a všechny povrchy nábytku, na které nemocný sahá, včetně klávesnice počítače, dětem odesinfikujte hračky. Na cesty do exotických krajin se připravte před odjezdem preventivní kůrou např. s Enterolem, který pak celou dobu pobytu dále používejte a i několik dní po návratu. Je vhodné cestovat s lékárničkou, ve které jsou přípravky k zastavení cestovatelského průjmu (např. Smecta go, Hidrasec, Ercefuryl apod). Nepoužívejte léky typu Imodium, Rea Sec, apod. - průběh závažné infekce tím můžete zhoršit a pro děti mohou mít i nežádoucí vedlejší účinky. Dodržujte v exotických krajinách zásady nákupu nápojů a jídla v kamenných prodejnách, originálně balených, nápoje lépe sycené, do nápojů nepoužívejte místní led, nepoužívejte ovoce a zeleninu v čerstvém stavu, zvláště již oloupané. K čištění zubů používejte jen bezpečnou balenou vodu. S malými dětmi do předškolního věku není doporučeno cestovat do oblastí s rizikem nejen cestovatelského průjmu (oblasti viz výše), ale i jiných infekčních chorob, nejen kvůli vysokému riziku onemocnění (někdy se blíží 100%jistotě), ale i kvůli nedostatečné úrovni místní zdravotnické péče, která s evropským standardem má málo společného. Při manipulaci se syrovým masem a vejcem v domácnosti dbejte na to, aby nedošlo ke kontaktu těchto potravin nebo jejich tekutých částí s jinými potravinami, s dětmi (nepodávejte dětem neumytýma rukama v kuchyni hračky, dudlíky, apod.), utěrkami, krájecími prkénky a jiným nádobím (prkénko na maso mějte vždy vyhrazené jen ke krájení syrového masa). Novorozence a malé kojence můžete chránit proti virovému průjmu způsobenému rotaviry neinjekčním dobře snášeným očkováním, ale je třeba očkování zahájit ve 2.-3. měsíci života, později to nelze. Tuto infekci si jinak děti s cca 95% pravděpodobností prodělají ve věku do 5 let a v tomto období je nejvíce ohrožuje dehydratace s nutností infusní léčby na infekční klinice.

Kdy vyhledat lékaře

  • Dítě je apatické, nepřijímá ani tekutiny, nemočí nebo močí málo
  • Průjem je spojen s vysokými horečkami, zvracením, krví ve stolici
  • Výše uvedené rady nefungují nebo se průjem stále vrací při postupném uvolňování diety
  • Jedná se o novorozence nebo malého kojence